Nin legalizimi i marihuan��s pjesa e par�� 25.01.2016 klan kosova

HD
4:22
 • 9030
 • 57
 • 6
 Проголосовало пользователей: 63
Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni "Pasditja ime" e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri Pupa Marijuana dhe fëmijët Marijuana – Kanabis – Hashash – Bar – të gjitha lidhen vetëm me një koncept DROGË - Titra Përshkak të kuriozitetit të rinjtë mbeten më të rrezikuarit, dhe përdorimi i disa fjalëve për ta përshkruar të njëjtën bimë, shpesh krijon pështjellim te ta. Madje disa i japiin konotacione të ndryshme sipas miteve, se marijuana apo kanabis konsiderohen pozitive pasi përdoren në mjekësi ndërsa bar e hashash negative. Ndaj fillimisht po sqarojmë: Kanabisi është emri i species për gjithë bimën. Ka disa lloje. Më të rëndësishmit janë kanabis sativa dhe indica dhe hibride. Produkte të ndryshme mund të bëhen nga pjesët e kësaj bime. Por emërtimi i kanabisit përdoret gjithashtu dhe për nënproduktet që bëhen nga lulet e e bimës. Marijuana është një tjetër emër për të njëjtin produkt. Kryesisht i referohet majave të thara, të grimcuara të luleve dhe gjetheve të bimës, që kanë një efekt psikoaktiv për shkak të pranisë së substancave THC dhe CBD. Hashashi përftohet duke mbledhur, tharë e duke pastruar pjesë të ndryshme të bimës (përfshirë edhe lulet). Shpesh ka një përmbajtje më të lartë THC e kështu, një efekt më të fortë. Më së shumti është farë e keqe që zakonisht përzihet me duhan e më pas tymoset. Është e vërtetë se deri në vitet 30, Marijuana mund të gjendej rëndom nëpër farmaci. Përdorej për heqjen e dhimbjeve e ndonjëherë për mungesën e oreksit. Nga këtu merr jetë dhe miti i marijuanës si një barnë mjeksore. Në industri pjesët e tjera të bimës, shërbenin për prodhimin e litarëve, dhe tekstileve. Por në këtë mënyrë industria e pambukut po merrte tatëpjetën. Përdorimi i këtij të fundit ishte në rrezik. Kështu filloi lufta në prapaskenë me bimën gjithpërfshirëse, dhe rreth viteve 40-50, pasi u studiuan dhe efektet nga tymosja marijuana kaloi nga ana tjetër e pragut të ligjshmërisë. Por cilat ishin arsyet themelore të ndalimit? - titra (V1 1:04-02:00) Vetëm pak të thithura, e papritur ndikon gjendjen e përdoruesit. Studimet pranojnë se gjendja pozitvie, amplifikohet, por mërzia pasohet nga ankthi dhe halucinacionet. Përfundimi, marijuana përforcon të gjitha ndjesitë. Ngjyrat bëhen më të turbullta, muzika më e lehtë për tu ndjekur fizikisht e njeriu më emotiv. Nëse vozit në këtë gjendje me shumë gjasa përfundimi do të jetë përplasja. Arsye për këtë, është përmbajtja e THC-së, që bllokon rrugët e komuinikimit në tru, dhe ngadalëson kështu shkëmbimin e informacioneve. Kjo sjell një trafik mendimesh, përdoruesi flet pa pushim e ai që duhet ta dëgjojë, as që mund ta ndjekë. Për të kaluar te dozat. Marijuana është e vështirë të ndahet në doza. Sido që të përdoret e pastër apo e përzier , edhe vetë përdoruesit nuk e kanë idenë sa dhe se ç’përmbajtje ka, në atë që tymosin. Niveli i lartë i THC-së mund të çojë në aritmi zemre, përzjerje, apo gjendje ankthi. Varësia është faktori tjetër. Lidhet me një zonë të vogël në tru, e quajtur qendra e shpërblimit. Aty ruhen përjetimet pozitive. Me anë të saj truri na udhëzon rregullisht të hamë, pimë e kështu me radhë. Por fatkeqsisht ruan edhe gjendjen e shkaktuar nga marijuana. Kjo shpjegon anën psiqike e varësisë. Kush tymos, kërkon edhe drogëra më të forta. Një klishe e dëgjuar. Por dhe studimet kanë nxjerrë se gjithë përdoruesit e drogërave të forta, kanë tymosur marijuanë fillimisht. Po çfarë sjell përdorimi i vazhdueshëm për një kohë të gjatë. Marijuana bllokon arsyetimin logjik. Përdoruesit shndërrohen në letargjikë dhe humbasin lidhjet me realitetin. Gjithashtu dëmton rrugët e frymëmarrjes ashtu si duhani duke çuar edhe në kancer të mushkrive. Përmbledhtasi: Marijuana krijon ankth, halucinacione, aritmi, përzjerje, varësi, prirje për drogëra më të forta, gjendje letargjike, dëmtim të mushkërive dhe humbje të lidhjeve me realitetitn, e sa për mitin e mirënjohur se “Marijuana është bimë, e natyra s’mund të na dëmtojë”, çfarë do të thoshim për bimët helmuese, të cilat po natyra i krijoi? http://rtsh.al/ https://www.facebook.com/RadioTelevizioniShqiptarRTSH/ https://twitter.com/RTSHALBANIA Të drejtat mbrohen nga: OnAir.FM www.facebook.com/onairfmnetwork
ЕЩЁ
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
Загрузка...
автор  дата 25.09.2015
Drejtësia në Kosovë” ju sjell reportazhin ekskluziv për kultivimin e kanabisit. Në xhirimet e kryera në rrethin e Pejës ekipet e “Drejtësia në Kosovë” kanë ndjekur.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 29.03.2017
Mjekët iu bëjnë thirrje të miturve, që të mos konsumojnë lëndë narkotike në vegjëli. Shkencëtarët thonë, se ata që fillojnë pirjen e drogës në moshën 15-vjeçare ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 05.09.2015
Televizioni Koha - Tetovë www.tvkoha.tv.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 13.01.2017
IN Tv Albania Follow us: http://facebook.com/intvalbania http://twitter.com/intvalbania http://instagram.com/intvalbania Offcial website: http://intv.al.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 05.04.2018
Ne kete video une rrefehem per menyren se si e kam filluar kanabisin, si ka qene rrjedhoja dhe ndikimi pas perdorimit te kanabisit. Dhe ngjarje tjera te ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 05.04.2018
Stimulantet dhe efektet e tyne. Ni verzion i ri i videove, per kategorite e ndryshme te substancave, dhe me shume per stimulantet. Qka jane stimulantet dhe si ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 19.07.2015
Shifrat e larta të përdoruesve të drogës në Shqipëri nuk i referohen vetëm grupeve të riskut. Sipas statistikave të deklaruara nga Instituti i Shëndetit Publik, rreth ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 19.07.2017
Edhe pse vendi ynë ka marrë notat më negative, në lidhje me kultivimin dhe tregëtimin e hashashit dhe jemi të parët në Evropë, përdorimi i tij është i ulët, në ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 04.12.2017
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT Shkatërrohet banda e drogës në Itali që furnizonte me doza kokaine e marijuane përsonalitete të rëndësishme ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 01.04.2018
Kjo eshte video e pare nga nje seri e videove te cilat do te ndaj me ju gjdo jave. Do flasim se si kam perdorur substanca narkotike, si me ndikuan, si e largova ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 02.10.2015
Drejtësia në Kosovë” ju sjell reportazhin ekskluziv për kultivimin e kanabisit. Në xhirimet e kryera në rrethin e Pejës ekipet e “Drejtësia në Kosovë” kanë ndjekur ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 02.01.2014
KOLORADO- Kolorado është shteti i parë amerikan që ka autorizuar shitjen e marijuanës dhe jo vetëm për qëllime terapeutike, por edhe qëllime krijuese.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 09.03.2017
Tashmë është e vërtetuar, se tymosja e marijuanës të bën dembel. Sipas një studimi të fundit të bërë tek 1100 të rinj, të cilët kishin filluar kolegjin në SHBA, ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 29.01.2018
Shpesh here degjojm te rinjt shqiptare qe kpnsumojne marijuane ose e thene ndryshe Hashash, por per adoleshentet hashashi eshte shum i demshem sepse ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 05.03.2017
Droga e llojit kanabis po shënon rritje në përdorim tek të rinjtë kosovarë, por që këta të rijnë janë përdorues rekreacional, të momentit apo përdorues të kohë ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 24.04.2015
Per me shume video,lajme vizitoni website http://balkanweb.com.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 08.04.2018
E di qe njesoj sikur une ka edhe shume tjere qe kan probleme me kanabisin, rrefimi im per konsumimin e kanabisit e ka si synim me ju kriju nje lloj empatie ndaj ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 30.10.2017
Konsumimi i marjuanës ndihmon në trajtimin e sëmundjeve kronike të inflamacionit të zorrëve. Studiuesit thonë se pirja e kësaj droge do të ndihmonte disa ...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
Youtube
  Загрузка...
    Сейчас смотрят

  У нас искали:


  Alos bosques me interno yo azucena aymara video rmx beto vj mix 6 лайфхаков и поделок для кукол куклы – персонажи трум трум Bz dont wanna lie cover (😈 project x love potion disaster cream 5.9😘) My baby boy doesnt want to go to sleep Special bayan on so called branded items. by maulana tariq jameel. must watch. Nin legalizimi i marihuan��s pjesa e par�� 25.01.2016 klan kosova This chicken wont shut up Wont. Dont judge me chris brown (cover) Enojardo Vv Barcelona please dont go (water for elephants trailer mix) Communards dont leave me this way Оказание первой медицинской помощи при несчастных случаях на производстве Part one of d.i.y sqwishey makeng Tamiba zrooby Bet you cant Nail spa Women of prayer ministry the play you cant keep a good woman down