Македонскиот кратерот од корешница

2:35
автор  дата 02.10.2011
 • 4856
 • 8
 • 1
 Проголосовало пользователей: 9
Кратерот висок речиси два метри досега немале прилика да го видат многумина. Семејството Шелби - Вајт кое пред две години за Канал 5 најави дека ќе и го врати на Македонија ако земјата докаже дека е откопан во кралски гроб близу Демир Капија се уште не добило докази за такво нешто. До минатата година кратерот со непроценлива археолошка вредност беше изложен во музеј во Хјустон каде можеше да се види само од десетина метри далечина во простор кој не беше достапен за посетители, а сега формално е дел од хеленската и романската поставката позајмена од Шелби - Вајт на Метрополитен музејот во Њујорк. Дека нешто не е во ред, пред се со правниот статус на кратерот, се потврдува и од однесувањето на вработените во Метрополитен музејот. Според каталогот кој го имаат вработените кратерот за кој се вели дека е од Корешница без да се спомене Република Македонија е изложен во секцијата 150 каде има и други кратери со помал габарит и со многу помала вредност. Но во истата секција во музејот вредниот артефакт откопан илегално во 1992 година го нема. Никој не знае точно зошто тој не е на увид на јавноста. Кустосите со кои разговараше Канал 5 велат дека тој можеби бил вратен во Италија или во Грција, но не можеа точно да кажат каде се наоѓа сега. Според многумина, проблемот е во начинот на кој кратерот е изваден од Македонија и преку Србија и Швајцарија е донесен во Америка. Артефактот за кој колекционерите би платиле десетици милиони долари, а кој е висок колку просечен кошаркар според експертите не можел да биде изваден од Македонија без директна спрега на меѓународна мрежа на полициски, дипломатски, криминални елементи, но и археолози кои точно знаеле што да бараат во гробницата близу Демир Капија каде не оставиле негов дел ниту пак друг артефакт кој формално може да го поврзе кратерот со Македонија.
ЕЩЁ
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
Загрузка...
Раѓање на македонската нација ЕП 01 - Влијанието на ослободителното движење за развитокот на македонската...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 11.10.2018
Ork Fantazy Band 2018 Start U Koreşnica Tel Kon: 070 955 486 077 703 961.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 20.07.2010
Истражи ја Македонија - Демиркапија/ Explore Macedonia - Demirkapija Кампања за промоција на Македонија како туристичка...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 25.04.2012
Трибина на ВМРО-ДПМНЕ-Демир Капија(23.04.2012)
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 16.09.2013
Нова Зора - ΝΟVA ZORA Zemjo Makedonska - Земјо Македонска.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 28.03.2014
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 08.06.2008
27.12.2007 Пронајдените штитови на кралот Деметриј кај селото Бонче, се највалидниот доказ дека на овие простор...
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
автор  дата 26.04.2011
Градиме Музеј на македонската борба-ВМРО-ДПМНЕ.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group.
 • СМОТРЕТЬ
 • СКАЧАТЬ
Youtube
  Загрузка...
    Сейчас смотрят
    Пользователи
  • Славентий Счастливый Славентий Счастливый
  • Тоха Лесечко Тоха Лесечко
  • Слава Николаев Слава Николаев
   Чебоксары
  • Максим Селывончик Максим Селывончик
   Ковель
  • Alice Fire Alice Fire
  • ___rab _____*_____ ___rab _____*_____
   Mecca
  • Джамалутдин Зубаиров Джамалутдин Зубаиров
  • Naresh Kumar Naresh Kumar
  • Алексей Семенов Алексей Семенов
   Санкт-Петербург

  У нас искали:


  Македонскиот кратерот од корешница Julie ann san jose ill be there Начальная школа песня спасибо автор людмила горцуева исполнитель арина малахова Харом Песни кристина кошелева чувства которых нет 프듀48 짜깁기로 미야와키 사쿠라 띄워주기 논란 Кагаз кеме кино Dj arafat création de roukasse kass dans le dosabado afro décalé par mon ninja rufy Dont say a word sonata arctica (drum cover) 이도규 Cách làm giò heo ngâm nước mắm ngon đậm đà Ж.батзандан 2018.05.24 Liebe liebe baff! 100 bebes challenge [5] sims 3 notre premier enfant ! 11u ie ducks vs cali bears Cumac 80s night: dont stop believing 100 women halifax shelter nova scotia Sapagkat ang diyos ay pag ibig (with lyrics) Mvptm music Your final wake up call! part 1 of 5 (watchman of the harvest) 10min hardstyle mix 2010 no.02 by dj decstasy